Idea
Obecny kształt Studia jest efektem wielu lat pracy właścicieli, a także oddanego zespołu. Gospodarze – dwoje artystów – budowali to miejsce wedle własnego pomysłu i własnych potrzeb. Robili to dla siebie, by przebywać w miejscu przyjaznym, przychylnym, wyjątkowym. Ciepłym i osobistym. Wspierał ich w tym ojciec Janusza – Adam vel Dziadek, którego dobry duch unosi się nad tym miejscem. Każdego dnia Burdąg się zmienia, wciąż pojawiają się nowe pomysły. Dla naszych stałych gości naturalnym jest, że każda kolejna wizyta przynosi niespodzianki – ideą tego miejsca jest być żywym.
Wartością samą w sobie jest tworzenie miejsca, które funkcjonuje na krańcu świata w zgodzie z przyrodą – pozwala na pracę twórczą i rozwojową związaną z ciałem, kontakt z naturą, a także ze sobą. Żyjemy tu niezależnie, reprezentujemy niehierarchiczny sposób zarządzania, a wartości, które są dla nas ważne, pielęgnujemy na co dzień. Każdy z nas na swój sposób dba o to miejsce i jego energię, a jeżeli trzeba zakasuje rękawy i robi wszystko, czego potrzeba na dany moment.
Osoby
Olga Stokłosa – Aktorka i reżyserka, ukończyła Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie Studio Aktorskie w Krakowie. W latach była 70. związana z krakowskim Teatrem STU, a w latach 80. – z Teatrem Janusza Wiśniewskiego. Grała i reżyserowała na wielu scenach w Polsce i zagranicą, aktualnie reżyseruje, pisze, udziela się prospołecznie i podróżuje.
To dzięki Oldze Burdąg wygląda tak, a nie inaczej. Od zawsze wyznacza styl tego miejsca – jej wyczucie smaku i zmysł przestrzenny pozwoliły na stworzenie stylowych i niebanalnych wnętrz. Energia i życiowe doświadczenie Oli, a także dbałość o szczegóły i wyjątkowa otwartość ma wpływ na podejście całego zespołu do tego miejsca.
Janusz Stokłosa – kompozytor, pianista, wydawca, producent, pilot i prezes Studio Buffo, pierwszego w Polsce prywatnego teatru muzycznego. Autor ponad 200 partytur muzyki teatralnej i filmowej, pionier polskiego musicalu.
Dzięki rozmachowi Janusza Studio funkcjonuje jako ośrodek wyposażony w nowatorskie technologie i stanowi miejsce, w którym ideały spotykają się z biznesem. Jego wizja bardzo często może wydawać się nie do zrealizowania, ale przy odpowiednim nakładzie pracy, okazuje się być na wyciągnięcie ręki. Rezultatami zachwycają się wszyscy nasi przyjaciele i goście. Janusz podczas krótkich przerw od intensywnego życia w stolicy, zagląda do Burdąga, by okiem gospodarza spojrzeć na to, co dzieje się w Studiu. Po krótkim obchodzie najchętniej zamyka się w swojej pracowni, gdzie komponuje i odpoczywa.
Maria Stokłosa – choreografka i tancerka tworząca od ponad dwóch dekad. W 2001 roku otrzymała stypendium Deutsche Bank Pyramid Awards na realizację filmu tańca pod tytułem “Burdąg”. Próby do filmu odbywały się w szkole w Jedwabnie, a zdjęcia na posesji, w lesie oraz nad jeziorem Świętajno. W filmie wystąpiły_li tancerki i tancerze z Polski, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Argentyny, a praca nad tym projektem zainspirowała jej rodziców do wybudowania w Burdągu sali tanecznej, od której wszystko się zaczęło. Od 2008 roku Maria jest prezeską Fundacji Burdąg oraz inicjatorka działań wspierających rozwój choreografii eksperymentalnej, takich jak warszawski kolektyw Centrum w Ruchu oraz liczne inicjatywy edukacyjne, w tym coroczny kurs „Choreografia w Centrum”. Ważną rolę w jej twórczości odgrywa improwizacja tańca. W 2021 swoją solową praktykę poddała badaniom autoetnograficznym w ramach studiów kulturoznawczych w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, które zrealizowała dzięki Stypendium Badawczemu Grażyny Kulczyk. Jest również członkinią berlińskiego zespołu cranky bodies a/company. Ukończyła School for New Dance Development w Amsterdamie oraz London Contemporary Dance School.
Weronika Bobotek – menadżerka Studia Burdąg. Ukończyła licencjat na wydziale instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz magisterium z polonistyki na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Pochodzi z Warszawy, od października 2018 roku mieszka w Burdągu i opiekuje się tym miejscem, które stało się dla niej pracą i domem jednocześnie.
Z Weroniką załatwicie wszelkie sprawy organizacyjne oraz księgowe, lecz specyfika miejsca w połączeniu z jej charakterem nie wyklucza, że pomoże Krzysiowi w remontach, będzie nadzorować budowę, wskoczy na kuchnię, a jesienią zrobi przetwory do domowej piwnicy. Oprócz tego sporego wachlarzu umiejętności i obowiązków bardzo lubi fotografować i chętnie wykonuje dla Was zdjęcia podczas warsztatów. W wiecznie napiętym grafiku, poza pracą, gra na altówce i znajduje czas dla koni, które stanowią ważną część jej życia.
Sylwia Ziajka – kobieta, która karmi: czułością, optymizmem, energią. Szefowa kuchni, cukierniczka. Przez wiele lat z zawodu kuratorka i pracownik socjalny, zawsze otwarta na ludzi i ich potrzeby. W sierpniu 2022 roku zjawiła się w Studiu Burdąg i tak jak duża część naszego zespołu – została na dłużej. Pochodzi z Małopolski, studiowała w Krakowie i Poznaniu, kilka lat spędziła w Warszawie, rok temu przeprowadziła się na Mazury i teraz odkrywa ich urok. W jej kuchni jest lekko i pięknie. Zawsze dba o to, by nasi Goście czuli się dobrze na ciele i duchu.
Krzysztof Dawid
Od przeszło 18 lat Krzyś zajmuje się technicznymi sprawami w Studiu Burdąg. Zna każdy kąt i każdą roślinę, a jego rękami zostało naprawionych niezliczenie wiele przedmiotów. Krzyś dba o funkcjonowanie najróżniejszych rzeczy, o których zwykłym śmiertelnikom się nie śniło. Jeśli trzeba – przyjeżdża usunąć usterki w środku nocy, kosi trawę w największe upały, rąbie drewno, udziela niezliczonych rad przy nowych decyzjach, no i oczywiście dba o nastroje w zespole (częstując koleżanki ulubionym Ptasim mleczkiem). Jest ostoją spokoju, zdrowego rozsądku i optymizmu – zawsze uśmiechnięty i pomocny. Bez niego nikt z nas nie wyobraża sobie Studia Burdąg.
Beata Deptuła
Beata, od lat dba o to, by Burdąg lśnił czystością: koce wyprane i pachnące, w każdym pokoju dokładnie złożony ręcznik, a kurze starte we wszystkich zakamarkach. Z wielką dbałością i zaangażowaniem podchodzi do swoich obowiązków, no i jako jedyna wie co znajduje się w którym budynku, której szufladzie i dlaczego. Równolegle pracuje w kuchni – jest niezastąpioną pomocą, lecz wiemy, że posiada ukryty talent kulinarny, który coraz częściej się ujawnia. Beatka jest wulkanem energii i uosobieniem pogody ducha – zawsze czekamy aż pojawi się w pracy. Kiedy nic nie idzie tak, jak powinno, ona zawsze jest w stanie rozładować atmosferę.
Hi, this is a comment.
To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
Commenter avatars come from Gravatar.